1917 - Recenze

02.02.2020

Vojáci Schofield (George MacKay) a Blake (Dean-Charles Chapman) mají důležitý úkol. Donést co nejrychleji vzkaz od generála Erinmora (Colin Firth) plukovníkovi MacKenzimu (Benedict Cumberbatch), aby zastavil nadcházející útok. V případě neúspěchu přijde 1600 mužů o život, včetně Blakeova bratra. Má tato triviální premisa co nabídnout?

1917 se stal pro mne velmi vyhlížený snímek, na který jsem se těšil čím dál tím víc. Jakmile přišla výhra nejlepšího dramatu na Zlatých glóbech, stal se to pro mě nejočekávanější film roku. Jenže tato nadměrná očekávání byla spíš na škodu. Sice jsem dostal "OK film", jen ne filmovou událost, ale popořadě.

Sam Mendes je výborný režisér a filmy jako Cesta do zatracení, Mariňák, Skyfall či Americká krása tyto kvality jednoznačně dokazují. Pokud ale nemá s čím pracovat, jde to těžko. 1917 totiž scénáristicky nenabízí nic, co jsme neviděli jinde a lépe. Film sice má pár skvělých momentů, jenž jsme mohli vidět už v traileru (tj. Havarování letadla, či útěk skrze vyhořelé město), ale zbytek se topí ve scénáristickém průměru a prostosti. Zamrzí to dvojnásob, neboť spoluautor scénáře je sám Mendes. Zároveň na konci filmu zjišťujeme, že je snímek věnován Alfredu H. Mendesovi, což je Samův děda, který mu příběh z první světové vyprávěl. Problém je ale v tom, že většina těchto příběhů byla řečena jinde a dnešní válčené filmy se musí setsakaramentsky snažit, aby něčím vynikly.

Což se snaží Mendes dohnat vizuálním pojetím, které nám dává pocit, že sledujeme celý film v jednom nepřerušovaném záběru. Problém však nastává v samotném nápadu. Dnes už dlouhé záběry pro většinu lidí působí pomalým a nudným dojmem a pro filmaře jde spíš o jakousi chloubu (i když bezesporu velmi nákladnou). Velké plus pak nastává pro diváky, kteří jsou s tímto nákladným procesem obeznámeni, či si o této one-take technice hledali něco víc. Ti totiž mohou nadměrné úsilí štábu nejvíce docenit a budou hledat neviditelné střihy a chyby, které tvůrci udělali.

Čímž se dostáváme k samotné kameře. Roger Deakins je s Mendesem jako jedna ruka a ti dva spolu natočili nemálo filmů. Problém je především v tom, že Deakins moc nemá s čím pracovat a volné pláně se zataženým počasím nejsou zrovna dvakrát dobré vyhlídky na dech beroucí záběry. Jakmile ale přijde noc, Deakins zužitkuje všechny své trumfy do posledního a scéna s vyhořelým městem nechá vzpomenout na finále ze Skyfall.

Co si ale zaslouží největší chválu, tak to je bezesporu soundtrack Thomase Newmana. Na jednu stranu tradiční hudba se v Thomasově podání stává nervy drásající a emoce ždímací záležitost.

Co se týče herců, hlavní představitelé měli od začátku dosti nevděčnou pozici, protože jakmile se na scéně objeví někdo, kdo je jen o trošičku slavnější, přestávají diváka zajímat. A problém je i ten, že za celou dobu jsem si nestihl ani k jednomu vytvořit nějaký hlubší vztah a scény, kdy se vydávají vstříc nebezpečí se tak stávají dosti nezáživné.

Jako hlavní zásluhu problému vidím v tom, že je divák vhozen doslova do centra dění, kdy postavy skoro neznáme a místo, abychom je lépe poznali, hned jim dávají naléhavý úkol a jde se. Mendes se tuto odfláknutou charakteristiku snaží dohnat v průběhu, ale cpe jí tam v momentě, kdy se to přímo nehodí.


1917 není špatný film. Řemeslně jde o velmi dobrý nadstandard, hlavně co se technické stránky týče. Příběhově je ale velmi prázdný a ani postavy nejsou moc zajímavé. Stává se tak spíš povinnou záležitostí pro fajnšmekry, či opravdové fanoušky žánru. Pro normálního diváka však může působit dost křečovitým a nezáživným dojmem, nehledě toho, že jde o něco, co už jsme někde viděli. A lépe.

70%

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Většina šermířských soubojů trvá, stejně jako většina akčních scén, dlouho secvičit a natočit. Minule jsem probral případy, které se rozhodli realističnosti jít naproti co nejvíc, ale nyní jde veškerá uvěřitelnost stranou a hlavním kritériem je stylovost. Řazeno podle abecedy.

Než to byly duely s pistolemi, byly to duely s meči, nebo kordy. Problém u filmových šermířských soubojů je, že nevypadají vůbec atraktivně, a proto ty nejrealističtější se většinou odehrávají ve filmech, kde akce nehraje prim, a tak se na ně pojďme podívat. Řazeno podle abecedy.

Minulý týden jsme probrali realistické filmové bitky, kde jsem vám mj. slíbil pokračování, tentokrát ale z opačné strany. Bojová choreografie je náročný proces, kde kaskadéři, potažmo i herci, ze sebe v tělocvičně dostanou všechno, aby nacvičili s koordinátorem kaskadérů ty nejlepší možné bitky. Chybí-li čas, peníze, nebo um (někdy chybí úplně...

Jakmile dojdou argumenty, náboje, či zbraně nejsou po ruce, musí si ve filmu postavy svůj spor vyřešit jednoduše pěstmi. Na ty nejrealističtější bitky se dnes podíváme. Řazeno podle abecedy.