Filmy s fenomenálními hereckými výkony

26.08.2019

Každý rok Akademie uděluje ceny v různorodých kategoriích. Ta nejhlavnější je a bude vždycky herecká, neb i ti režiséři bez herců nezmohou nic. Na ty nejlepší herecké výkony se dnes podíváme.

12 opic - Brad Pitt

Tento výborný snímek si své uznání bezpochyby zaslouží. Mezi hereckými esy je ale jedno, které si obdiv zaslouží zdaleka nejvíce. Brad Pitt byl bezesporu zajímavým hercem a jeho role zahrál vždy tak dobře, jak to jen šlo. Největší příležitost dostal právě v tomto snímku a neproměněná nominace vážně zamrzí.

Dobrý Will Hunting - Robin Williams

Robin Williams byl fenomenální v každé jeho roli, hlavně těch komediálních. O to víc překvapoval ve svých vážnějších rolích. Jeho profesor v Společnosti mrtvých básníků byl také fenomenální, ale pro mě to bude vždy ten emotivní psycholog z Will Huntinga. Jeho výkon je natolik lidský, přesvědčivý a poutavý, že si tu místo zaslouží.

Ďáblův Advokát - Al Pacino

Herecké legenda, jenž trilogie o Kmotrovi vynesla do nebeských výšin a jeho výkony byli vždy dechberoucí. S věkem se mu navíc trochu snížil hlas, takže jeho repliky nabrali úplně nový rozměr. Jeho role Ďábla je proto natolik skvělá a až nebezpečně přesvědčivá, že by to stěží dokázal někdo zahrát lépe, než Pacino.

Co žere Gilberta Grapea - Leonardo Di Caprio

Leonardo bojoval o Oscara dlouho a tu výhru jsem mu upřímně přál. Jen škoda, že mu jí Akademie nemohla udělit o poznání dříve, a to právě za Gilberta Grapea (alespoň ta nominace), neb jeho výkon retardovaného chlapce neměl obdoby a ukázal světu, že s tímto hercem je dobré do budoucna počítat.

Trosečník - Tom Hanks

Tom Hanks byl vždycky dobrý herec a své role si pečlivě vybíral. Většina z vás tu proto na jeho místě mohla očekávat spíš Gumpa, či Zelenou míli, Zachraňte vojína Ryana a podobně. Já jsem si ale vybral film, který by bez jeho přesvědčivého výkonu jen těžko mohl nabrat úspěchu. Trosečník, jak už název napovídá, vypráví o trosečníkovi, který přežil havárii letadla a dostal se na odlehlý ostrov. 90% filmu tak koukáte na Hankse, jak se snaží přežít a být tam někdo jiný, těžko jeho utrpení uvěřit.

Hanebný Pancharti - Christoph Waltz

Tenhle herec to u Tarantina vždycky tak rozjede, že prakticky v každé scéně na sebe upře svojí veškerou pozornost. Doktor Schultz je těsně za ním, ale jeho chladnokrevný Hans Landa aka Lovce Židů je stále vrchol, který předvedl natolik úctyhodný výkon, že ocenění na sebe nenechalo dlouho čekat a každou nominaci za tuto roli pokaždé proměnil, klobouk dolů.

L.A. přísně tajné - Russel Crowe

Čistá duše, Gladiátor a mnoho dalších rolí, kde tento herec zajisté exceloval. Proto jsem od prvních trochu ustoupil a našel něco, kde se nehorázně blýsknul. Řeč je o postavě Buda Whita, která je velmi nejen skvěle napsaná, ale díky své nejednoznačnosti je její ztvárnění velký oříšek. Russel se jí ale zhostil natolik přesvědčivě, že její opomenutí by byl snad hřích.

Kmotr - Marlon Brando

Marlon Brando byl problémový herec. Odmítal se učit texty a pro Coppolu s ním muselo být pracovat velmi těžké. Zároveň to byl ale právě on, kdo si Branda vyžádal, stejně jako Al Pacina. My tedy víme, jak to dopadlo a Brando si dokonce odnesl sošku za herecký výkon. Coppola si s ním užil i při natáčení Apokalypsy, kde naopak Brando odmítal natáčet dlouho a velký počet scén. Jeho výkon byl ale vždy velmi dobrý a těžko si představit někoho jiné v těchto rolích.

Mafiáni - Joe Pecsi

U mafie ještě zůstaneme, protože se podíváme na trochu mladšího bratříčka. Mafiáni měli výhodu, že měli Martina Scorseseho. Výčet památných rolí by vystačil na celý seznam, ale já jsem se rozhodl pro natolik vynikající výkon, že v jistých ohledech předčil i Roberta De Nira. Joe Pesci ze sebe vydal naprosto fantastický výkon a právem si došel pro Oscara. Jeho děkovnou řeč si pusťte, stojí za to.

Mlčení jehňátek - Anthony Hopkins

Aneb když můžete získat Oscara za hlavní roli, když jste před kamerou sotva 15 minut. Anthony Hopkins byl vždy pozoruhodný herec, který dialogy zahrál vždy s naprostým klidem, že byste mu věřili cokoliv. Jeho příprava navíc byla velmi důkladná, neboť studoval spisy o sériových vrazích, či navštěvoval výslechy a soudní síně. A jak sám v jednom rozhovoru uvedl. Dialogy čte tak dlouho, dokud mu neuvíznou v hlavě a na place jej nechá vystoupit na povrch.

Moje levá noha - Daniel Day-Lewis

O Danielovi jste pravděpodobně slyšeli. Jeho příprava na role je až přímo neuvěřitelná. Kvůli svým rolím si například nechal zastavit srdce, aby věděl, jaký to je pocit. Naučil se lovit, či se dokonce naučil kvůli jedné roli český jazyk, aby chytil správný akcent. Já ho zde dávám ale pro to, že při natáčení Moje levá noha neslezl z invalidního vozíků a komunikoval pouze svojí levou nohou. Zkrátka, někteří herci jsou svým rolím oddaní a právě proto jsou Danielovi výkony tak obdivuhodné.

Muž na měsíci - Jim Carrey

Jim Carrey je bezesporu skvělý komik. Zároveň i občas dokázal překvapit, když se ujal nějaké vážnější role. Role Andy Kaufmana byla ale přeci jen tou pořádnou perlou. Pokud jste viděli někdy Andyho výkon, jistě pochopíte, že ho není tak lehké předvést. Jako jeden z mála totiž dokázal lidi bavit, i je rozplakat. Tato role tak nemohla připadnout nikomu jinému, než právě Carrey a Zlatý Glóbus byl zasloužený.

Osvícení - Jack Nicholson

Jack Nicholson byl vždycky pošuk (v dobrém slova smyslu). A jeho šílený kukuč se pro jeho šílené role zkrátka hodil. Tou nejšílenější budiž jeho role v Osvícení, přičemž jeho hláška "Here's Johnny." Se dostala do dějin, stejně jako jeho památný výkon. On ty šílence zkrátka uměl, ale tato role se vryje pod kůži asi nejvíce. Mezi ostatními favority byl ještě jeho výkon v Přeletu nad kukaččím hnízdem.

Pan prstenů - Ian McKellen

Kdo by ho neznal a to hlavně za jeho ztvárnění Gandalfa. Jeho přesvědčivý výkon, kde dokázal zahrát jakoukoliv situaci za pomocí jen mimických svalů, se zapsal mezi herecké legendy a neproměněná nominace vážně zamrzí. Bezesporu na ní měl.

Primární strach - Edward Norton

Jen málokterým lidem se debutující rolí podaří získat takový respekt a ještě tomu bojovat o Oscara. Ten z toho nakonec nebyl, ale památný výkon bezesporu. Pokud jste film neviděli, nechci vám ho prozrazovat, ale jeho výkon občas i zastíní hereckého eso, jako byl Richard Gere. Dále už to s jeho kariérou šlo nahoru a my si ho mohli užít ve filmech, jako je 25. hodina, Klub rváčů, či Kult hákového kříže.

Rain man - Dustin Hofman

Autistické role byli vždycky oříšek a herci, kteří se jich ujmuli, musí často čelit kritice, že jejich výkon není dost přesvědčivý. Máte-li ale v této roli Dustina Hoffmana, jen těžko lze hledat chyby. Role se zmocnil na výbornou a krom skvěle přijaté kritiky si odnesl i za svůj výkon Oscara. Kdo umí, umí.

Rocky - Sylvester Stallone

Příběh natolik známý, že jej není třeba představovat. Rocky byl od začátku určen pro Stalloneho, který si ho i napsal a v podstatě zachytil svůj život, kdy byl v chudobě. My diváci jsme si tak mohli vychutnat Stalloneho v roli, se kterou tak cítil a byl spjatý, že jeho výkon předčil veškeré divácká očekávání.

Sedm - Kevin Spacey

Kevin Spacey do budoucna moc dobré vyhlídky nemá, zvlášť, když ho většina lidí nadobro odepsala kvůli kauze #MeToo. Ať už byl jakýkoliv v osobním životě, v tom profesním byl bezkonkurenční a to hlavně za role v L.A. přísně tajné, Vyjednávač, Obvyklí podezřelí či Americká krása (za poslední dva zmiňované dostal Oscara). Já zde mám jeho památný výkon padoucha v Sedm, kde je sice pár minut, ale stihne na sebe za tu dobu upoutat veškerou divákovu pozornost.

Tajemná řeka - Sean Penn

Tajemná řeka nebyla scénářem kdo ví jak výrazná a pokud měla něco skvělého, tak právě herce. Za vedlejší roli si odnesl cenu herec Tim Robbins a za tu hlavní právě zmíněný Sean Penn, který vyrazil dech snad úplně každému a jeho výkon zdrceného otce je hodný nenávisti i soucitu zároveň.

Temný rytíř - Heath Ledger

O tomto asi nikdy nepochyboval. Heath Ledger si dokázal posmrtně vydobýt titul nejlepšího Jokera všech dob a za jeho výkon byl posmrtně oceněn Oscarem. Jeho příprava navíc děsí víc, než jeho samotné ztvárnění, neboť se zavíral ve svém hotelu a pobýval v něm po tmě. Na place pak předváděl úctyhodné výkony, jenž ho bohužel stály život.

Tři billboardy kousek za Ebbingem - Woody Harrelson

Woody už byl tak blízko ke svému Oscarovi, až to zamrzí. Ve třech billboardech se navíc setkal ve stejné kategorii se svým hereckým kolegou Samem Rockwellem (za stejný film, mimochodem), který také předvedl vynikající výkon. Ale absence Woodyho vážně zamrzí, a přestože mu to asi nijak nepomůže, mám ho tady, neboť si to za jeho výkon vážně zaslouží.

Vykoupení z věznice Shawshank - Morgan Freeman

Tento charismatický herec by svým hlasem mohl film jen namluvit a stačilo by to k nesmrtelnosti. On však zde hrál postavu Reda, který se díky svému charismatickému hlasu stala i vypravěčem. Morgan Freeman zkrátka ty klidné role uměl a nikdo mu je nikdy nesebral. Za zmínku stojí i vydařený dabing, kde Redovi propůjčil hlas Antonín Molčík, který ho měl též charismatický.

Vymítač ďábla - Linda Blair

Já vím, že tu mám jen jednu herečku, ale nebojte, mám na to rozumné vysvětlení. Ehm, hodně se škrtalo a nechtěl jsem vás moc nudit (ono, už teď to je celkem dlouhé). Její výkon je ale velice pamětihodný, hlavě díky tomu, že zahrát postavu posedlou Ďáblem je velice nadlidský úkol. Ona z toho ale vyšla jako vítěz (oceněný Zlatým Glóbem) a její výkon se vryje až nepříjemně pod kůži. A maskéři si zaslouží zatleskat, z toho vážně jde strach.

Zuřící býk Robert De Niro

Když jsem v Mafiánech tvrdil, že Joe Pesci občas zastínil De Nira, tak v tomto filmu si proti němu ani neškrtl. Robert De Niro musel kvůli této roli opravdu boxovat a v ringu mu to prý opravdu šlo. Při zápasech v ringu se herci navíc skutečně bili, takže Oscar byl přímo vybojovaný. Jak je vidět, De Niro byl ve svých rolích fenomenální a nechci opomenout jeho role v Mafiánech, Casinu, Tenkrát v Americe, Taxikář, Neúplatných a mnoho dalších, kde také exceloval.

Tak, to je výčet několika rolích, kde herci ze sebe vydali maximum. A protože herců je mnoho, je mi jasné, že jsem jich spoustu nezmínil, proto neváhejte a napište, které jméno vám tu chybí. Vsadím se, že bude dost.

A nyní bude trochu změna, příští týden další, podobně tématický, článek nebude, ale nebojte, zase něco vymyslím. :)