Filmy s luxusním zvukem

04.08.2019

Pro mnohé je filmový zvuk něco, co není ani tak podstatné. Opak je ale pravdou. Bez pořádného zvuku bychom neslyšeli ty skvělé dialogy, zvukové efekty, či dobře namixovanou hudbu k podtržení atmosféry. A na pět takových se dnes podíváme.

Řazeno dle abecedy.Dunkirk

Začneme filmem, který tak starý moc není. Ono už jméno Christopher Nolan mluví za vše. A válečné filmy ten zvuk musím mít vypiplaný opravdu hodně. Nolan to posunul ale ještě výš. Jeho bojové scény berou už samotným nasnímáním dech. Zvuk v těchto scénách však nejednou způsobí husinu (což je dobře) a při náletech německého letectva se tají dech, stejně jako při poslechu hudby Hanse Zimmera. V kině je zážitek ještě umocněnější.


Matrix

Mnozí z vás si možná budou klást otázku, proč zrovna Matrix. A úplně vás chápu. Jenže když se na zvuk tohoto filmu opravdu zaměříte, zjistíte, že tady je vychytané opravdu vše do nejmenšího detailu. Svištění kulek, údery, padání omítky, zvuk helikoptéry, výbuchy, pípání počítače, déšť, otevírání dveří... Asi tušíte, kam tím mířím.


Star Wars

Tady naopak by nemělo být pochyb. Zvuk v tomto filmu redefinoval zvuk, jako takový a slyšet všechny ty střelby z blasterů, zvuky světelných mečů a létajících stíhaček byli opravdu pastva pro uši. Asi ani není překvapením, že si film odnesl Oscara za mix zvukových efektů.


Tiché místo

Opět novější film, jenž se stal velice finančně úspěšným a kde debutující režisér Krasinski rozpoutal opravdu nezapomenutelný teror. V čem ale byl podle mého největší trumf, tak to hlavně ve zvuku. Když totiž postavy nesmí promluvit a sebemenší hluk je trestán smrtí, asi tušíte, že je zvuk hodně důležitý. Zde je ale slyšet opravdu všechno.


Zachraňte vojína Ryana

Začali jsem válečným filmem a tím i skončíme. Zachraňte vojína Ryana bylo celou dobu prezentováno jako nemilosrdné válečné drama, které si se zobrazováním násilí nebere servítky. Jestli něco ale skutečně bere dech, tak je to úvodních 20 minut - vylodění v Normandii, kde zvuk hraje tu největší roli. A jeho mix je skutečně bravurní, což dokazují hlavě ohlušující výbuchy a zvuky střel, svištící nad hlavami amerických vojáků.


To byl výčet filmů s luxusním zvukem. Souhlasíte, nebo vás napadá nějaký další film? Napište do komentářů a za pár dní se těšte na filmy se skvělým střihem.