Filmy s nejpamátnější znělkou

19.08.2019

Filmová hudba byla vždycky zajímavou kategorií, ale ač je hudba sebelepší, lidé si budou pamatovat vždycky ústřední píseň, či znělku a na ty nejpamátnější se dnes podíváme.

Řazeno podle abecedy.

Batman

Danny Elfman byl s Burtonem vždycky jedna ruka a jeho soundtrack bude z jeho nejpamátnějších prací, protože tato hudba je ten mix trubek a houslí, které vytváří přesně tu komiksovou atmosféru, jenž film nehorázně vystihla.

Forest Gump

Oproti prvnímu prostší znělka (ze začátku hraje jen piano), což je přesně ten uklidňující a neagresivní typ hudby, která nehorázně krásně zní. Alan Silvestri se nehorázně vyšvihl a patří to k tomu nejlepšímu, co napsal.

Hodný, zlý a ošklivý

Ennio Morricone se díky Sergio Leonemu vyprofiloval jako skladatel westernové hudby, a až později se začal obracet k jiným projektům, které jsou jeho nejlepším počinem. Za zmínku stojí Věc, Profesionál či v poslední době Osm hrozných. Hodný, zlý a ošklivý patří ale k jeho nejpamátnějšímu dílu, stejně jako Tenkrát na Západě.

James Bond

Ústřední motiv, jenž nás provází Bondovkami pěknou řádku let, má na svědomí Monty Norman. Tento člověk krom tohoto nic jiného nesložil, ale jak je vidět, i tato skladba mu stačila k nesmrtelnosti. Tomu se říká klika. Hudba, jako taková samozřejmě prošla pár úpravami v průběhu let, nejvíce s příchodem Brosnana, ale ústřední motiv se stále drží.

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí

Terence Hill a Bud Spencer bojující o buginu potřebují pořádnou píseň. A nic film nevystihuje víc, než hlavní motiv, který je "I feel like a king in my bugy." Hned pochopíte celý koncept a zároveň je zpíván a hrán trochu falešněji a levněji, což mu dodává neskutečné kouzlo a šmrnc.

Kmotr

Jméno Nino Rota vám zřejmě nic neřekne, ale jeho znělka se vryla pod kůži, stejně jako celá trilogie Kmotr. Je škoda, že krom toho v jeho hudební éře nic známějšího není. Za zmínku určitě stojí Romeo a Julie (ta původní), kde také vytvořil památnou hudbu, ale Kmotr je jen jeden.

Návrat do budoucnosti

Alan Silvestri podruhé, rodinný film o cestování časem si pořádnou znělku zasloužil a bez ní si dneska nikdo film nedovede moc představit. Hodně povedená věc, která se snad nikdy neoposlouchá.

Policajt z Beverly Hills

Elektrické piano, hrající známou píseň, při které Edie Murphy střílí a dělá různé chujoviny. Tuto znělku jste museli minimálně slyšet, i když to nebylo zrovna v tomto filmu. I po letech má pořád drive.

Piráti z Karibiku

Klaus Badelt byl jedním ze tří skladatelů Gladiátora s Crowem a první Piráty si už napsal sám. Jeho motiv je hravý, agresivní a velice epický. V druhém dílu přišel Hans Zimmer (zase) a znělku udělal ještě epičtější (to mu jde) a znělka nás provází už celou sérií. Doufejme, že když bude remake (a že ho jednou někdo schválí), že bude znělka stejná, nebo alespoň stejně dobrá.

Robocop

Basil Poledouris složil Barbara Conana a měl na celý život vystaráno, protože to bylo asi to nejlepší, co mohl udělat. On ale nelenil a složil i RoboCopa, který je dle mého ještě nadupanější. Po poslechu ústřední motivu budete chtít sami být poldou, nebo narukovat. :)

Rocky

Ústřední motiv, netřeba představovat. Krom toho, film má i píseň Eye of Tiger, která je taky hodně dobrá. Ale Bill Conti nám nabídl skvělou, pomalu se zvětšující bombu, která některé na konci přiměje i zajít do posilovny a udělat ze sebe taky Rockyho.

Sedm statečných

Když jde o soundtracky, Sedm statečných vede. Hlavní motiv je hravý, zároveň čistý a nijak agresivní, a přesto velice příjemný na poslech a komorně velkolepý. Elmer Bernstein se v dobrodružné hudbě našel, protože jeho z dalších soundtracků byl Velký útěk a ten je též velmi vydařený.

Star Wars

John Williams byl a vždycky bude první. Ten muž, co nám dal Supermana, Harryho Pottera, Indiana Jonese, Jurský Park, Schindlerův seznam, Čelisti, Skleněné peklo a spoustu dalšího. Tento dvorní skladatel Stevena Spielberga se mezi špičku zařadil právě díky Star Wars. Ústřední motiv je stále aktuálně svižný, stejně jako jeho další motivy a jeho zasloužené místo v síni slávy.

Terminator

Poslední filmem tu mám Terminátora. Temná, jednoduchá a přitom tak zdrcující hudba, která krásně vykresluje špinavou a temnou atmosféru první dílu. Brad Fiedel je sice hudební skladatel, ale krom Terminátorů a Pravdivých lží (vše Cameron) o jeho práci slyšet není. Jak je vidět, kvalita filmu dělá hodně.

Tak to byl výčet nejpamátnějších znělek. Chybí vám zde něco, neváhejte napsat do komentářů a příště filmy s vynikajícím scénářem.