Filmy s vydařenou hudbou

09.08.2019

Filmová hudba byla vždycky zajímavá a hlavně nepostradatelná složka. Dnes tedy koukneme na filmy, kde je hudba opravdu vydařená a velice zajímavá.

Amadeus

Když děláte film o jednom z nejgeniálnějších skladatelů všech dob, není překvapením, že když využijete jeho hudbu, máte prakticky vyhráno. Mozartova hudba je stále nadčasová a stále geniální. Za zmínku stojí minimálně Turecký pochod. Forman prostě věděl, co a jak udělat a vsadím se, že si díky jeho filmu k Mozartově hudbě našlo daleko víc lidí cestu.


Hříšný Tanec

Film, který způsobil neskutečný boom hlavně u něžnějšího pohlaví, které se až rapidně začalo zajímat o tanec a i oni chtěli být tou sladkou Baby, kterou okouzlí instruktor s tváří a tělem Patricka Swayzeho. Krom památné "zvedačky" v paměti utkví i velmi vydařená hudba, která ani o den nezestárla.

Lví Král

V kinech se prohnal remake, a tak není od věci si tento snímek také připomenout. Krom nádherné animace, skvělých postav a mnoho dalšího tu máme velmi vydařenou hudbu Hanse Zimmera, u něhož by nebylo těžké sestavit celý seznam. A ač je to u něho k nevíře, zatím se ještě jeho hudba neopakovala, což je po tak dlouholeté branži velký úspěch.

Pán prstenů

Hudba v Pánovi prstenů je z těchto zmíněných asi nejpropracovanější. Když se pozorně u některých pasáží zaposloucháte, tak uslyšíte zpěv a to ne jen tak ledajaký. Jde o smyšlený jazyk, vytvořený samotným Tolkienem. Zároveň však text těchto písní popisuje dění, které se na plátně děje. Je hezké a zajímavé, že si někdo s takovouto maličkostí dal práci, přestože jí většina lidí ani nepostřehne.

Star Wars

John Williams má jméno velmi vydařeného skladatele filmové hudby, že mu kde kdo závidí. K této chvále nepřišel ale jen tak. Jeho hudební filmografie má tolik skvělých kousků, že by šlo jak u Zimmera sestavit ještě delší žebříček. Jeho hudba je ale skvělá hlavně v tom, že má tak chytlavou melodii a hned si jí vybavíte. Zároveň každá postava, či aliance má vlastní hudební motiv, tudíž byste s klidem mohli zavřít oči a víte, kdo momentálně ve scéně je.

Věc

Remake filmu (který si také vysloužil remake :)) v němž neznámý virus z vesmíru přistál na zemi a umí na sebe vzít lidskou podobu, což v uzavřené oblasti není pro lidi moc dobrá vyhlídka. Tento skvělý koncept podtrhuje skvělá hudba, od neméně skvělého Ennio Morriconeho. Chvílemi až nepříjemný souzvuk bubnů a trubek vytváří hutnou atmosféru už jen z poslechu a John Carpenter z toho těžil na maximum.

Vinnetou

A na závěr přeletíme trochu blíže k našim končinám a to do Jugoslávie, kde se natáčela série o náčelníku Apačů. Ústřední motiv musí znát skoro každý, kdo jako v mladí tento klenot sjížděl do nekonečna. A jako u Star Wars, tak i tady jsou pro jednotlivé skupiny vlastní motivy, které jsou všechny totálně boží.

Tak to je výčet vydařené filmové hudby. Máte-li jiný nápad, napište do komentářů a v pondělí se těšte na filmy s vydařenou režií.