Gangs of London - recenze

17.06.2020

Gangs of London - Jak dopadl seriál od tvůrce akční pecky Zátah?

Londýnské podsvětí zasáhla chladnokrevná vražda jednoho z nejmocnějších mužů Londýna, Finna Wallace(Colm Meaney). Jeho smrt však postupně odkrývá řadu tajemství a mezi gangy to začíná postupně vřít... Měli byste být u toho?

Fanoušci akčních filmů jistě pamatují film, který se objevil z ničeho nic a zanechal v žánru patřičnou stopu, kterou nikdo nepřehlédne. Šlo o film Zátah. Akční vřavu, při které se indonéští kaskadéři sáhli na dno svých sil a s pomocí tehdy neznámého velšského filmaře, Garetha Evanse, stvořili nadčasový film, který nemá obdoby.

Gareth Evans se později vrátil s pokračováním a diváci začali tušit, že tento režisér žánr, který ho proslavil, začíná pomalu opouštět. Druhý Zátah byl spíš kriminální drama, s prvky akce, než akční thriller s občasným dialogem. A ty, kteří věřili, že šlo pouze o přechodné období, nadobro umlčel hororem Apostle od Netflixu, kde nebyla akce už žádná.

Tímto delším úvodem bych chtěl všem fanouškům Zátahu naznačit, že Gareth Evans se zkrátka jako filmař posunul a je to znát i na Gangs of London. Tento seriál společnosti Sky (pro nezasvěcené "Britské" HBO) se vydává do současného Londýna a sleduje osud těch největších gangsterů tohoto města.

Příběh, jak už bylo řečeno, se točí kolem Wallacových a po smrti Finna, otce a šéfa této gangsterské rodiny, musí tyto záležitosti převzít jeho syn Sean (Joe Cole). Ten však na pohřební hostině prohlásí, že všechny obchody se neprodleně musí přerušit, dokud nenajde vraha svého otce. S tímto návrhem samozřejmě většina nesouhlasí a na povrch začíná vyplouvat utajená minulost i postupná rivalita mezi gangy a Londýnské podsvětí čekají velmi krušné časy.

První věc, na co byste se měli připravit, je poměrně velký počet postav, které se zde objevují. To však nevadí, protože každá z nich je vykreslena velmi realisticky a je velmi slušně obsazená. U každé tak pochopíte motivaci i postoj k dané situaci, přestože si nebudete většinu pamatovat jménem. Nutno ovšem podotknout, že všichni mají v příběhu své místo a vývoj některých vás příjemně i nečekaně překvapí.

Po technické stránce je seriál velmi precizní a minimálně v prvních dílech vám v hlavě uvízne velmi vydařená (a na seriál až nečekaně precizní) kamera, která chvílemi dává pocit, že sledujete regulérní film do kin. Střihově to pěkně odsýpá a občas dokonce tvůrci přijdou s neotřelým způsobem (střihu v dialogu, prolnutí času a podobně).

Samotnou kategorií je násilí. Musím říct, že Gangs of London jsou jedním z nejbrutálnějších seriálů, minimálně za poslední dobu a to, co se tam občas děje, vážně nemá obdoby. Pokud jste náhodou slabší povahy, rozhodně byste se měli seriálu vyhnout. Ten zbytek ať se eventuálně připraví na zabíjení mačetou, sekání rukou, promačkávání očí a nemilosrdné výslechy.

A konečně je čas, popovídat si o té akci. Jak jste jistě pochopili z trailerů, Evansův rukopis je v nich hodně patrný a i režiséři, kteří točili zbylé díly, se v akci snaží držet jeho stylu. Proto všechny fandy akčních filmů mohu ubezpečit, že jakmile dojde na akci, je opravdu na co se dívat. Kamera nikdy neuhýbá pohledem, všechno je točeno v širokoúhlých záběrech a každá rána je cítit.

Jak už jsem ale zmínil v prve, Gareth se jako filmař posunul dál a GoL tak připomíná ve většině Zátah 2, jen s ještě větším důrazem na příběh a odsunutím akčních scén na vedlejší kolej. Pokud tedy někdo očekává akční řežbu od začátku až do konce, pravděpodobně by se měl poohlédnout někde jinde.

Ale abych potěšil fandy původního Zátahu, tak v pátém díle dá Evans vzpomenout na staré dobré časy a všem nevěřícím Tomášům dokazuje, že na to stále má. Zároveň všem ostatním ukazuje, jak by se to mělo správně dělat a akce, která v tomto díle přijde, se může rovnat většině hollywoodské produkce (možná jí i překonat). Zároveň se jedná o předčasný vrchol seriálu, kterému se bohužel už nic v podobné míře nevyrovná, což je trochu škoda. Rozhodně to však neznamená, že by seriál už neměl co nabídnout. Ale...

... mám-li něco opravdu vytknout, tak to bude právě těch pár posledních dílů. V rámci celkové seriálové tvorby se sice jedná o velký nadstandard, ale v rámci tohoto seriálu už působí ke zbytku jako chudí příbuzní a tvůrci místo aby něco řešili, tak mlží. Nehledě na to, že některé dlouho řešené situace se najednou vyřeší až primitivně snadno. Je to vážně škoda, protože v atmosféře fungují poslední díly nejlépe z celé série, ale v té příběhové už neví kam jít.

Gangs of London mají slušně našlápnuto a pokud to tvůrcům vydrží, rozhodně bude na co do budoucna koukat. Jejich verze Londýna je správně špinavá, nebezpečná a nemilosrdná. Jen se trochu obávám, aby jim nedošel dech. Byla by to vážně škoda.

                                                                                                                                                               85%

Většina šermířských soubojů trvá, stejně jako většina akčních scén, dlouho secvičit a natočit. Minule jsem probral případy, které se rozhodli realističnosti jít naproti co nejvíc, ale nyní jde veškerá uvěřitelnost stranou a hlavním kritériem je stylovost. Řazeno podle abecedy.

Než to byly duely s pistolemi, byly to duely s meči, nebo kordy. Problém u filmových šermířských soubojů je, že nevypadají vůbec atraktivně, a proto ty nejrealističtější se většinou odehrávají ve filmech, kde akce nehraje prim, a tak se na ně pojďme podívat. Řazeno podle abecedy.

Minulý týden jsme probrali realistické filmové bitky, kde jsem vám mj. slíbil pokračování, tentokrát ale z opačné strany. Bojová choreografie je náročný proces, kde kaskadéři, potažmo i herci, ze sebe v tělocvičně dostanou všechno, aby nacvičili s koordinátorem kaskadérů ty nejlepší možné bitky. Chybí-li čas, peníze, nebo um (někdy chybí úplně...

Jakmile dojdou argumenty, náboje, či zbraně nejsou po ruce, musí si ve filmu postavy svůj spor vyřešit jednoduše pěstmi. Na ty nejrealističtější bitky se dnes podíváme. Řazeno podle abecedy.