Nejlepší filmy, které jsem letos viděl

31.12.2019

Dnes máme Silvestr a to znamená bilancovat. Tento rok byl na nabídku velmi pestrý a věřím, že si v něm každý něco našel, minimálně v podzimním období. Proto bych rád udělal menší rekapitulaci a vzal si na paškál pár filmů, které letos válcovaly kina.

Joker

Překvapení roku, které se mohlo pyšnit jak skvělými trailery, tak ohlasy a ještě finančním úspěchem (tu miliardu jsem nečekal ani já). Joaquin Phoenix předvádí svůj nejpamátnější výkon a Todd Phillis dokazuje, že rozumí i jinému žánru, než je komedie. Zasloužený úspěch, který by mohl získat pár nominací (uvidíme v lednu), či dokonce i nějakou výhru. Bezesporu si to zaslouží.

Jak vycvičit draka 3

Na Jvd jsem chodil jako malý škvrně a už tehdy jsem byl úžasem bez sebe. Proto mi tvůrci dělali radost pokračováními, které stárla společně s divákem a vystihla tak nejzásadnější období vývinu člověka (dítě, puberťák a dospělý). A poslední film všechno tak krásně a nádherně uzavřel, že je mi až líto, že to končí. Jednou bych si na tu čtyřku rád zašel.

Le Mans '66

Pro mě další překvapení. O filmu jsem se doslechl zcela náhodou, a kdyby mi youtube na něj nevyhodil trailer, popravdě o něm ani nevím. James Mangold za 100 mega dokázal vytvořit nádherný snímek o přátelství, rivalitě a závodění, že by byla škoda ho minout. Závody totiž berou svým nasnímáním dech a finále patří k tomu nejlepšímu, co jsem letos viděl.

Parazit

Džun-ho Pon dal o sobě opět vědět a byl z toho dokonce velký úspěch v Cannes. Film o vykutálené rodině, která se fikaně a postupně nakvartýruje k jedné bohaté rodině totiž nemá obdoby a Pon chytře střídá žánry, aniž by to působilo nějak rušivě, či komicky. Film i při své 130 minutové stopáži uteče rychleji, než byste čekali. 

Rocetman

Po Bohemian Rhapsody nebylo o talentu Dexter Fletchera pochyb. Jeho vizuální cit z BR udělal, i přes nižší náklady, filmovou senzaci, která i u nás přepisovala návštěvnické žebříčky. Proto jsem byl na jeho nový počin velmi zvědavý a když jsem zjistil, že padla volba na další životopis, tentokrát o Eltonu Johnovi, nemohl jsem se přestat těšit. Film si ale ukousl i žánr muzikálu a celému filmu to dodalo úplně jiný nádech, stejně jako předělání některých písní, které od té doby hrají v mém telefonu. Ps: To, že se mi film dost líbili, jistě chápete i z mých překladů písní z tohoto filmu.

Tenkrát v Hollywoodu

Na Tarantina jsem se nehorázně těšil a byl jsem zvědav, jak chce odkázat na jednu z nejsmutnějších tragédií v Hollywoodu.  Výsledek mi udělal nehoráznou radost, ale plně budu chápat lidi, kteří se mnou tento názor sdílet nebudou. Pro mě šlo o splněný sen, který se naplnil a Tarantino si mě po trošku slabším Osm hrozných (ale furt skvělém) opět plně získal.

Toy Story 4

Zde na mě tíhla nostalgie (a to větší, než v případě Jak vycvičit draka). Na Toy Story jsem vyrostl a nemohu uvěřit, že už je to skoro 10 let, co jsem viděl fenomenální 3 díl. Ke čtvrtému dílu jsem byl tedy trochu skeptický, protože tato série další díl nepotřebovala. Jsem rád, že jsem se takto spletl a mohl si v kině užít výborný sequel, který nejen, že je opět jiný, ale je tak krásně natočený a poutavý, že má navždy tato série u mě otevřené dveře.

Tak to je vše. Doufám že s výběrem souhlasíte a pokud ne, tak pevně věřím, že i pro vás byl roku 2019 jistě plný milých překvapení a že jste se letos v kinech dost pobavili. Přeji všechno nejlepší do nového roku.