Nejrealističtější šermířské souboje

18.11.2022
Hra o trůny (2011)
Hra o trůny (2011)

Než to byly duely s pistolemi, byly to duely s meči, nebo kordy. Problém u filmových šermířských soubojů je, že nevypadají vůbec atraktivně, a proto ty nejrealističtější se většinou odehrávají ve filmech, kde akce nehraje prim, a tak se na ně pojďme podívat. Řazeno podle abecedy.

Co takhle svatba princi (1986)

Tento urputný český duel mezi Miroslavem Vladykou a Karlem Černochem je vyčerpávajícím pohledem poměření sil. Přílišná zbrklost, nebo vyzrálá jistota, či mládí vs. stáří? Pro ty co neviděli, nerad bych vás lákal na něco, co ve filmu představuje zhruba 2 minuty, neboť zbytek je příjemná česká pohádka. Přesto však zmíněným šermem velmi zdařilá. Postavy skrze svůj bojový styl znázorňují svůj pohled na svět, přičemž Vladykova původní sebejistota každým další výpadem padá, zato Karel Černoch si jí zachová do vítězného konce. Vyzdvihnout se ještě sluší detail, kdy kvůli větší bezpečnosti dávají postavy nedominantní ruku za záda.

Král (2019)

Rytířský souboj ve filmu od Netflixu The King, se proti sobě postaví Princ Hal a Henry "Hotspur" Percy, v podání Timothée Chalameta a Toma Glynn-Carneyho. Jejich souboj je neohrabaný a vypadá jak pouliční bitka. Během celého souboje ale nechybí odhodlání obou dvou (jde přeci jen o život) a když meče padají z rukou, dojde i na pěsti. Celý souboj je pojatý velmi nezúčastněně, až přímo chladně, včetně konečného a chladnokrevného vyústění. Jediná nevýhoda je počáteční zaklapnutí helmy, které je hodně nelogické (používá se u jízdy), protože vidíte kulový. 

Potopa (1974)

Tento 316 minut dlouhý a vizuálně krásný film má jednu z nejreálnější scén, co se šermu týče. Zpočátku naučená technika výměny výpadů a bloků je pouze zahřívací kolo. Z pohledu Daniela Olbrychskiho je patrné, že souboj ho začíná bavit. Tedy do momentu, než mu oponent v podání Tadeusze Lomnickiho jeho bojové schopnosti zkritizuje a souboj je znenadání ještě naléhavější. Následuje ještě pár výpadů, než je Daniel odzbrojen. Souboj později pokračuje a netypicky končí. Celý souboj dodržuje známé bojové techniky a je často profesionálními šermíři a experty za svou realističnost vyzdvihován.

Poslední souboj (2021)

Příběh podle skutečné události proti sobě postaví dva muže, kteří se bijí o čest a rozhodnout má bůh. Celý film vidíme z pohledu tří postav, každý vyprávěný po svém, a protože pravdu má každý svou, musí se dva přátelé, později nepřátelé, utkat v souboji na život a na smrt. Souboj začíná na koních, ale později se přesouvá na bahnitou zemi, která je deštěm zvlhlá a drsná. Duel mezi Matt Damonem a Adamem Driverem je velmi surový a spíš než na taktiku se soustředí na sílu. Kdo dřív shodí druhého z koně, má větší šanci rozbít mu štít a tím prolomit obranu a zabít. Souboj navíc slouží jako krásné vyústění podařené dramatické stavby postav, takže souboj o to víc nabírá na intenzitě.

Princezna nevěsta (1987)

Jedna z nejlepších pohádek od Roba Reinera má jeden z netypických soubojů kinematografie. Oba soupeři v podání Cary Elwese a Mandy Patinkina jsou velmi dobří šermíři. Patinkin nechá Elwese si vydechnout po náročném lezení po hoře za ním (a jeho kumpány) a jejich souboj pojímá dost kolegiálně. Jakmile jsou oba připraveni, začíná velmi zábavný souboj, kde navzájem nahlas komentují využití jejich bojových technik a přitom nikdy nesklouznou do přímé parodie v souboji.

Rob Roy (1995)

Jeden z nejvíce realistických soubojů je patrně ve filmu Rob Roy, kde proti sobě jde metr třiadevadesát centimetrů vysoký Liam Neeson proti skoro o 25 centimetrů kratším Timem Rothem a jejich souboj je složen z rychlých výpadů, každý ze šermířů si udržuje dostatečnou vzdálenost a po chvíli je již patrné Neesonovo vyčerpání. Vítěz je nakonec (zdárně) krůček od prohry, ale vše má nečekaný směr.

Sedm samurajů (1954)

Akira Kurosawa si kladl za cíl znázornit samuraje ve filmech realisticky. Povedlo se mu to velmi dobře a krom jejich života se na ně podíval i z pohledu soubojů, které byly dost rychlé a prosté. Stačilo by tak projet jeho filmy o samurajích a všechny je sem naházet, ale to by nebyl žádný sport, takže jsem sáhl po klasice - Sedm samurajů. Tento film, co si vysloužil americký remake Sedm statečných, souboje proti přesile řeší takticky a logicky - "Musíme je rozdělit, abychom měli šanci.", přesto má film hned z kraje filmu památný souboj, který trvá pár vteřin a ukončí ho jediné seknutí.

Soupeři (1977)

Jeden z prvních snímků Ridleyho Scotta má několik vydařených realistických soubojů, přičemž každý je sám o sobě zajímavý. Já se rozhodl hned pro ten první, který přesně ukazuje chování lidí při šermu. Nepříliš taktické, ale za to plně pochopitelné uskakování a uhýbání, včetně přesného způsobu šermu jako takového. A jakmile začíná téct krev, je konec nevyhnutelný.

Tak to byl výčet nejreálnějších šermířských soubojů. Nutno ovšem podotknout, že se stále jedná o film, takže realističnost ve výše zmíněných případech nemůže jít na 100% a zároveň si uvědomuji, že jsem spoustu realistických soubojů zapomněl zmínit, takže třeba někdy udělám přímé pokračování. Na příští týden ale očekávejte, jak už tak bývá, šermířské souboje, jen tentokrát velmi stylově atraktivní. 

Zdroj fotografií: csfd.cz

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Většina šermířských soubojů trvá, stejně jako většina akčních scén, dlouho secvičit a natočit. Minule jsem probral případy, které se rozhodli realističnosti jít naproti co nejvíc, ale nyní jde veškerá uvěřitelnost stranou a hlavním kritériem je stylovost. Řazeno podle abecedy.

Než to byly duely s pistolemi, byly to duely s meči, nebo kordy. Problém u filmových šermířských soubojů je, že nevypadají vůbec atraktivně, a proto ty nejrealističtější se většinou odehrávají ve filmech, kde akce nehraje prim, a tak se na ně pojďme podívat. Řazeno podle abecedy.

Minulý týden jsme probrali realistické filmové bitky, kde jsem vám mj. slíbil pokračování, tentokrát ale z opačné strany. Bojová choreografie je náročný proces, kde kaskadéři, potažmo i herci, ze sebe v tělocvičně dostanou všechno, aby nacvičili s koordinátorem kaskadérů ty nejlepší možné bitky. Chybí-li čas, peníze, nebo um (někdy chybí úplně...

Jakmile dojdou argumenty, náboje, či zbraně nejsou po ruce, musí si ve filmu postavy svůj spor vyřešit jednoduše pěstmi. Na ty nejrealističtější bitky se dnes podíváme. Řazeno podle abecedy.