Sci-fi filmy, které mají inteligentní příběh

19.12.2019

Budu k vám naprosto upřímný. Sci-fi filmy jsou tím žánrem, který mi není zrovna po chuti a kdyby mi někdo dal na výběr z žánrů, sahám okamžitě po kriminálních dramatech, nebo akčních thrillerech. Nechápejte mě špatně, proti sci-fi nic nemám, ale na rozdíl od ostatních žánrů jsem na ní ještě víc náročnější, neboť mi většina z nich přijde nehorázně tupá. Proto jsem se rozhodl vybrat pár filmů, které sice mají kolonku žánru sci-fi, ale sám osobně je považuji za velmi dobře vymyšlené. Ještě upozornění, že jsem se snažil vyhnout sci-fi klasikám, neboť by to bylo až příliš zbytečné omílání toho samého a zaměřil jsem se raději na novější počiny (Matrix ani Počátek tu tudíž nečekejte). Ale dost řečí, jdeme na to.

District 9

Na tento film jsem narazil úplně náhodou.  Hned v úvodu si vás bezpochyby získá až přímo dokumentární styl, který filmu dodává úplně jiný rozměr. Nehledě na to, že se podařilo věrně zachytit typickou lidskou povahu a kdyby jednou ti mimozemšťané přeci jen přiletěli, nemyslím si, že by se to nějak od tohoto filmu lišilo. Dobrá práce.

Paradox času

Trošku mladší sci-fi a z trochu levnějšího ranku. To tomuto snímku ale dává prostor pro kreativitu a té je tu přehršel. Bratři Spiergovi se režijně snaží zamaskovat malý rozpočet, jak jen jde a dávkují sérii rychlých flashbacků a  střihů, aby to divák skousl. Herecky se představí Ethan Hawk a sekunduje mu Sarah Snook, oba famózní. A hlavně, film si hraje s myšlenkou cestování času, paradoxů a spoustu dalšího. Při hlubším zamyšlení sice můžete trochu remcat, ale výsledek je pořád ucházející.

Pozemšťan

Máte-li film, který se odehrává pouze na jednom místě, musíte si být sakra jistí, že to váš scénář utáhne. S potěšením vám mohu říci, že Pozemšťan ten scénář má a je dosti vydařený. (Troufám si říci, že i nejlépe z celého seznamu, co tu mám). Dialogy tady vážně berou dech a obecně platí pravidlo, že čím méně víte, tím lépe pro vás.

Příchozí

Na rozdíl od předchozích filmů, zřejmě ten nejambicióznější. Denis Villeneuve zkrátka špatné a filmy netočí a tento snímek považuji za ten jeho úplně nejlepší. Stejně jako u Districtu, tak i zde máme příchod mimozemšťanů, zde se ale více než na názory běžných lidí zaměřují na globálnější měřítko a ukazují, jak by toto řešila vláda. Zároveň tu máme dobrý scénář, skvělé herce a velmi zajímavý vývoj.

Správci osudu

Zakončíme to trochu netradičním spojením sci-fi/romantika. Správci osudu nebyli tolik mainstreamovým filmem, ale o to víc dokáží  strhnout svojí energií a scénářem, který je velmi bravurně vymyšlený a pohrává si s jednou velmi zajímavou myšlenkou (nebudu prozrazovat). Od druhé půlky navíc (už tak dost rychlé) tempo ještě přidá, takže se film žene kupředu jak raketa. Finále je jen třešnička na dortu.

Tak to byl krátký seznam mých oblíbených sci-fi a doufám, že jsem někomu třeba poradil film, který si pustí o víkendu a že jsem někomu (malinko :)) rozšířil obzory.